“AFIAP fotóművész”
Sok fotósnak mozgatja meg a fantáziáját ez a titulus.
Mi is ez valójában, hogyan juthatunk el a célhoz, s miért is jó nekünk?
Vágjunk rögtön bele: a FIAP (Fédération Internationale de l’Art Photographique – Nemzetközi Fotóművész Szövetség), a nemzeti fotográfiai egyesületek nemzetközi szervezete, amely idén tölti be a 68. életévét. Ez alatt az idő alatt jelentős el- és megismertségre tett szert, s mint ilyen tekintélyes szervezet, kidolgozott egy olyan feltételrendszert, mely különböző – nemzetek fölötti – egyéni elismerési kategóriákat jelent a fotográfusoknak.
Több féle szint van ebben az egymásra épülő rendszerben, megtiszteltetés bármely elérése, melyekhez azonban – valljuk be őszintén – rögös út vezet. A FIAP jól kidolgozott szabályokat bocsát az érdeklődők részére, mely van akit elrettent, de van akit inspirál. A rendszer összesen 10 fokozatot foglal magában, ezek:
-AFIAP (a FIAP Művésze)
-EFIAP( a FIAP Kiváló Művésze, 8(!) különböző szinttel)
-MFIAP(a FIAP Mestere)
Nézzük a beszálló szintet. Milyen feltételeknek kell itt megfelelni?
A minősítés elnyeréséhez minden esetben pontokat kell szerezni, a FIAP által támogatott (“FIAP Patronage”) fotó-pályázatokon. A fotókat általában digitálisan kell beküldeni. Minden elfogadott (“accept”) fotó egy pont, attól függetlenül, hogy kap-e díjat vagy nem? De díjat nyerni jóóóóóóóó (by Alex)
A támogatott kiállítások listája itt található, de messze nem teljes a felsorolás. Néhány beküldött pályázat után viszont elkezdenek ömleni postafiókunkba a személyre szabott meghívások is, olyan kiírásokat is megkaphatunk, amely nem biztos, hogy szerepel a központi naptárban. Ilyen esetben meg kell nézni, hogy van-e FIAP nyilvántartási szám (formátum pl. FIAP2018/xxx), s ha igen máris indulhat a pontvadászat!
-Bökd már ki, mennyi pont kell!- sóhajthat a nyájas, ámde kissé türelmetlen olvasó.
Máris mondom, 40 a minimálisan elvárt pont. Ebből azonban min. 4 db print, azaz kinyomtatott fotóra kapott pont kell. Erre érdemes figyelni, mert a “printes” pályázat ritka, mint a fehér holló, tehát érdemes ezzel időben számolni!
Tehát az AFIAP minimumok:
-Legalább egy éven keresztül kell részt venni az FIAP által patronált szalonokon
-Legalább 40 pont elérése, 15 különböző képből, ebből 4 print
-Legalább 8 különböző országban történő eredményes szereplés
-Legalább 15 pályázaton való sikeres szereplés
-Legalább 5 olyan fotó, ami minimum 3 befogadást szerzett
Hogy néz ez ki a gyakorlatban? Vannak olyan standard kategóriák, amelyek minden megmérettetésen szerepelnek, ezek az általános monokróm (Open_M) és az általános színes (Open_C). Kategóriánként 4 képet szoktak általában elvárni, kevesebbet küldeni persze lehet, de nem érdemes. Vagyis keresnünk kell 4 db. ff. és 4 db. színes képet, amivel indulni akarunk. Ide szinte bármilyen jó fotó megfelel, akár kompozit fotómontázs is, a változtatások megengedettek, csak a technikai paraméterek betartása a lényeges, melyet mindig megadnak előre. Én úgy csináltam, hogy nyitottam egy mappát (“Forrásképek”) és ide kezdtem el gyűjteni az általam alkalmasnak vélt fotóimat. Ahogy sokasodtak, tematikus mappákba rendszereztem őket tovább. További kategóriák a teljesség igénye nélkül: természet (Nature), sajtófotó (Photo Journalism), utazási kép (Travel), és nagy ritkán sportfotó. Ezeknél a tartalmi változtatás tilos, csak formai (utómunka) a megengedett. Ezen felül gyakran előfordul a portré (Portrait) kategória, a különböző tematikus emberábrázolások (nők, férfiak, gyerekek) valamint lehetnek speciális kategóriák is, a kiírók szája íze szerint, ami hirtelen beugrik az pl. a víz volt, mint megjelenítendő témakör.
Nagyon fontos, hogy a gyűjtőmappában a legnagyobb méretben, a legszebb kidolgozással és angol címmel legyenek eltárolva a “mesterképek”, ugyanis, ha pontot szerzünk egy képpel, a FIAP ennek alapján azonosítja és adminisztrálja munkánkat.
(Folytatása következik)